SİVAS TİCARET BORSASI

 

 

GÜNLÜK BÜLTEN :
BUĞDAY:0.85¨1,10 ARPA:0,90¨1.05 YULAF:0,85¨,1.05

 

TMO ARPA VE MISIR SATIŞI - 05.12.2017
Tarih: 12.10.2018

 Arpa ve mısır kullanan sektörün ihtiyacının karşılanması ve yurtiçi piyasa dengelerinin sağlanmasını teminen Kuruluşumuzca 42 bin ton arpa, 215 bin ton mısır için ithalat bağlantısı yapılmıştır.

İthalat bağlantısı yapılan arpa gemilerinin İzmir, Mersin, Trabzon limanlarına, mısır gemilerinin ise Antalya, Bandırma, Derince ve İzmir limanlarına Aralık ayının başından itibaren gelmesi beklenmektedir.

İthal edilen arpalar limanlarımızdan tahliye edilip millileşmelerini müteakip 810 TL/Ton (KDV hariç, maniplasyondahil) fiyatla sadece kullanıcılarına (besici ve yetiştiriciler ile kendi yemini kendisi imal eden işletmeler, yem, fabrikaları), mısırlar ise 820 TL/Ton (KDV hariç, maniplasyon dahil) fiyatla sadece kullanıcılarına (besici ve yetiştiriciler ile kendi yemini kendisi imal eden işletmeler, yem, nişasta ve irmik fabrikaları) yönelik peşin bedel mukabili satılacaktır.

Talep sahipleri taleplerini hinterlandında bulunduğu (talep sahibi firmanın vergi kaydının bulunduğu ilçe/ilin bağlı olduğu TMO Şube müdürlüğüne) Şube müdürlüğüne bildireceklerdir. Hinterland dışı başvurular kabul edilmeyecektir. Müracaatlar, 05 Aralık 2017 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.

Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu Şube müdürlüğüne talep formu (Ek-1) ve yem fabrikalarının 2016 yılına ait fiili tüketim belgesi, besici ve yetiştiricilerin ise hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.

            Arpa satışında:

Fiili tüketim hesabında yem fabrikaları için 2016 yılı fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına günde 5 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal eden işletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri hâlinde, kanatlı hayvan başına günde 6 gr üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam günde 35 gr olarak hesap edilecektir.

            Mısır Satışında:

Fiili tüketim hesabında yem fabrikaları için 2016 yılı fiili tüketim miktarı, besici ve yetiştiriciler için talep sahiplerinin kayıtlı oldukları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden kaç baş ve cins hayvan beslediklerini belgelemeleri hâlinde; büyük baş hayvan başına günde 2 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 1 kg hesabı üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile besiciliği yapan ve yemini kendisi imal edenişletmelere ise İl/İlçe Tarım Müdürlüklerinden yemini kendilerinin imal ettiklerini ve kaç baş ve cins hayvan yetiştirdiklerini belgelemeleri hâlinde; kanatlı hayvan başına günde 60 gr üzerinden 1 aylık tüketim miktarına kadar satış yapılabilecektir. Hindi için bu rakam günde 300 gr, yarka, civciv vb. için 20 gr, hindi palazı için ise 175 gr üzerinden fiili tüketim hesabı yapılacaktır.

Talep sahipleri bağlı bulundukları ihracatçı birliklerinden 2016 yılında mısıra dayalı mamul madde ihracatı yapmadıklarını veya yaptılar ise 2016 yılı mamul madde ihracatı karşılığında mısır ithalatı hak ediş miktarını belgeleyeceklerdir (ihracatı varsa ilgili ihracatçı birliklerinden ihracatı olmayanlar ise mali müşavirden alabilecektir). Bu miktar yıllık fiili tüketim miktarlarından düşülerek hesaplamalar buna göre yapılacaktır.

Ayrıca yem fabrikalarından halen faaliyette olduklarına gösterir belge (Talep sahipleri, faaliyette olduklarına dair belgeyi bağlı oldukları odalardan onaylı olarak alacaklardır.) istenecektir.

Satışa açılan arpa ve mısır stoklarına firmalardan yoğun talep gelmesi durumunda yoğun talep gelen stoklar için tahsisli satış yapılacaktır.

Para yatırma süre sonu 14/12/2017 mesai bitimi olup parasını yatıran talep sahiplerine, bekletilmeksizin teslimat yapılacaktır.

Teslimat süreleri tüm ürünler için cari uygulamalarımız doğrultusunda belirlenecek olup son teslim tarihi 31/12/2017’i (dahil) geçmeyecektir.

Konu ile ilgili olarak üyelerinize gerekli duyuruların yapılması, talep sahiplerinin ise belirtilen sürede Şube Müdürlüğümüze başvurması hususunda;

Bilgi ve gereğini rica ederim. Dosyayı İndir

E-Mail listemize katılarak hizmetlerimiz hakkında en son bilgilere ulaşabilirsiniz.
Adınız Soyadınız:

E-Mail Adresi:

 

ANKET

Yaptığımız Hizmetlerden Memnunmusunuz?
Evet  (%72)
Hayır  (%28)

 

Döviz Bilgileri

Sitemizde yayınlanmakta olan döviz kurları Merkez Bankası web sitesinden alınmakta olup en güncel şekilde sunulmaktadır.

USD 5,29 YTL
EURO 6,03 YTL

 ÇEKİNCE İHBAR BİLDİRİMİ

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu sitede Mplus Portal yazılımları kullanılmaktadır.